Hallókészülék
A hallókészülék kisméretű hangerősítő berendezés. A levegőben terjedő hangrezgéseket egy érzékeny mikrofon fogja fel, és elektromos jellé alakítja át. Ezeket felerősíti a készülék kicsiny elektromos erősítője, majd eljuttatja egy miniatűr hangszóróhoz, ahonnan már a felerősített hang kerül a fülbe. A beépített szabályozókkal változtatni lehet a hangerősítés mértékét és az erősítés sajátosságait is (magas vagy mély hang kiemelése, védekezés a túl erős hangok ellen stb.). A működéshez szükséges áramforrást kisméretű elem biztosítja. A hallókészülék fontos tartozéka a méretre készült műanyag fülilleszték, amelyen át a hang a hallójáratba jut. A jól záró illeszték biztosítja azt, hogy a felerősített hang ne juthasson vissza a készülék mikrofonjához, megelőzve ezzel az akusztikus visszacsatolást, a készülék sípolását (a hallókészülék sípolását legtöbb esetben a nem megfelelő illeszték okozza). A készülék sípolását a következők okozhatják: rosszul illeszkedik az illeszték a fülhöz, mert a gyermek kinőtte azt, illetve a gyermek fejének lehajtásakor, állának feltámasztásakor, arcának támasztásakor hozzáér a füléhez vagy az illesztékhez, vagy ritkább esetben elromlik a készülék. Nem megoldás az, hogy a zavaróan sípoló készüléket a gyermek vagy a tanár lehalkítja, sokkal célravezetőbb mihamarabb új illesztéket csináltatni. Ha az első két esetet kizárjuk, akkor a hibás készüléket ki kell venni, és meg kell javíttatni. A régebbi, hangerő-szabályozó gombbal ellátott készülékek, amelyeknél a hangerőt a szülő/gyermek kezeli, előfordulhat, hogy a sípolás oka a túlzott hangerő. A jelenleg forgalomba kerülő készülékeknél ez a szabályozás már automatikusan történik.
.
A hallókészülék típusai méretük szerint
– Fül mögötti hallókészülék
– Fülbe helyezhető hallókészülék
A hallókészülék típusai jelfeldolgozás szerint
– Analóg hallókészülék
– Digitális hallókészülék
– Digitálisan programozható analóg hallókészülék
– Csontvezetéses hallókészülék. Speciális esetben használják. Hallgató helyett vibrátort helyeznek el a fül mögött, amelyet fejpánttal rögzítenek. A vibrátor a rezgéseket a csontokon keresztül a belső fülhöz vezeti.
.
A korszerű, jól beállított hallókészülék a hallássérült gyermekek nyelvi fejlesztésének nélkülözhetetlen feltétele. A hallókészülékkel fő cél az optimális erősítés biztosítása a beszéd szempontjából legfontosabb frekvenciák területén (200--6000 Hz között). A súlyos hallássérültek legtöbbször fül mögötti hallókészüléket használnak, amelyek közül több igen erős, nagy teljesítményű készülék. A kétoldali hallássérülésnél a sztereóhallás eléréséhez két hallókészülék viselése szükséges. A hallókészülékek külső kezelő szervei típusonként, fajtánként változnak. A végleges hallókészülék kiválasztása előtt lehetőség van más-más típusú, erősítésű készülék kipróbálására.
.
Hagyományos fülmögötti (BTE) hallókészülékek
A fülmögötti hallókészülék legnagyobb előnye, hogy nagyobb teljesítményű, így súlyosfokú hallásveszteség esetén is ajánlható. A fülmögötti hallókészülék a fül mögött helyezkedik el, a hagyományos méret azonban a legmodernebb digitális technikával segíti viselőjét:
- irányhallást segítő iránymikrofon beállítások
- legújabb zajcsökkentő eljárások
- viselési környezethez igazodó programok pl. utcai, előadótermi, zenehallgatás, telefonálás
- egyedi hangjelzések pl. elemlemerüléskor, programváltáskor.
A fülmögötti hallókészülék könnyen kezelhető és tisztítható, így a kevésbé ügyes kezű hallókészülék viselőknek is ajánlható. A hagyományos fülmögötti hallókészülékek fülillesztékkel csatlakoznak a hallójárathoz, melyet a hallókészülék „könyökéhez” kell csatlakoztatni. Ezek az illesztékek egyedileg, lenyomatvétel után a fül egyedi méretére, 3 nap alatt elkészülnek laborunkban. Az illeszték anyaga lehet rugalmas, félkemény, kemény vagy kombinált, kiválasztását az audiológus szakemberre bízzuk.
A fülmögötti hallókészülék FM rendszerekkel és kiegészítőkkel is könnyen összeköthető, így iskolai tantermekben a tanulást is könnyebbé teszi, mert az oktató hangját közvetlenül hallja a hallókészülék viselője. A beépített telefontekercs a telefonálás mellett lehetővé teszi, hogy az un. indukciós hurokkal ellátott színházakban, mozikban a megjelölt sorokban közvetlenül a hallókészülékben élvezheti az előadást a fülmögötti készülékviselő. Az FM rendszer és az indukciós hurok lehetőségéről kérdezze az adott intézményt.A fülmögötti hallókészülékeket sokszor a BTE betűjelzés jelöli, amely az angol Behind The Ear rövidítése.
.
Belső hangszórós kisméretű miniBTE hallókészülékek
A legújabb generációs fülmögötti hallókészülékek között már fellelhetőek kisméretű, divatos típusok, melyek diszkréten bújnak meg a fül mögött. A miniBTE típusok nyitott illesztéssel is elérhetőek, így a hallójáratban nincs dugultság-érzet.
A miniBTE típusok között találhatóak magyar mérnökök által kifejlesztett és gyártóközpontunkban gyártott digitális típusok, valamint amerikai és angol digitális gyártmányok. A miniBTE hallókészülékek mindegyike digitális adaptív zajcsökkentéssel, iránymikrofon technológiával segíti a zavartalan beszélgetés élményét. Így viselőjük a napi ügyintézés vagy hétvégi összejövetel esetén is könnyedén beszélgethet.
A miniatűr fülmögötti típusok akár 10 különböző környezeti beállítást tesznek lehetővé, melyet tovább finomíthat a készülékviselő a hangerőszabályzó segítségével. A miniBTE hallókészülékek telefonészlelő funkcióval rendelkeznek, a telefonkagyló közelítésére automatikusan átváltanak a telefon programra.
.
Külső hangszórós kisméretű miniBTE hallókészülékek
Külső hangszórós készülék – a miniatűr és erőteljes hallókészülék
A külső hangszórós készülék a legmodernebb mérnöki kutatások és szabadalmaztatott hangfeldolgozási technológia eredménye. A hagyományos hallókészülékkel ellentétben a külső hangszórós miniBTE hallókészülék hangszórója a fülben helyezkedik el, így a mérete kisebb, és emellett divatos, változatos színekben elérhető.
Azért készült, hogy a zengő, való világot tárja fel Önnek! Ezekben a parányi készülékekben egyesítettük a legmodernebb iparági fejlesztéseket a tervezés, a hangfeldolgozás, a megbízhatóság és a stílus terén.
A külső hangszórós hallókészülék parányi, pihekönnyű és viselete nagyon kényelmes, emellett olyan hatékony, hogy Önnek csak arra kell figyelnie, hogy élvezze a hangokat. El is felejtheti, hogy hallókészüléket visel.
Minden típus több színben elérhető, bizonyos típusoknál pedig cserélhető színes előlapok teszik még divatosabbá hallókészülékét.
A hangszórót - amely különböző illesztési technikával a fülben helyezkedik el - NoWax fülzsírvédő rendszer védi.
A külső hangszórós hallókészülékek új illesztési technikákkal érhetők el:
- Nyitott dóm
- Szuper zárt dóm
- Egyéni kisméretű fülilleszték
A nyitott dóm biztosítja a hallójárat szabad szellőzését, így rendkívül kényelmes, nincs a fülben dugultság-érzet. A nyitott dóm rendkívül kisméretű illeszték, így a biztos elhelyezkedéshez szükséges egy „rögzítő-szál”, amely teljesen átlátszó, így a készülék illesztése észrevétlen marad. Ez az illesztési forma felpróbálás után azonnal elvihető.
A szuper zárt dóm a teljes hangszórót befedi, a nyitott dómnál nagyobb illesztési tartományt biztosít és szintén azonnali felpróbálás után elvihető. A hallásgondozó szakember 7 különböző méretből választja ki az Ön hallójáratához leginkább megfelelőt a pontos illeszkedéshez.
A legnagyobb illesztési tartományt az egyéni zárt fülillesztékek biztosítják, „rögzítő-szál” nem szükséges, mert az illeszték egyedileg az Ön fülére készül.
.
Fülkagylóba helyezhető (ITE) hallókészülékek
A fülkagylóba helyezhető hallókészülék közepes-súlyosfokú hallásveszteség esetén is ajánlható. A készülék a fül kagylójában helyezkedik el, nagyobb méretű, mint a fülbe helyezhető készülék, így nagyobb elemmérettel (13-as) is készíthető, amely nagyobb erősítést tesz lehetővé. A készüléken elférnek nagyobb kezelőszervek is, pl. kiemelt hangerőszabályzó, így a készülék kényelmesen kezelhető. Felhívjuk a figyelmet, hogy a hallójárati típusok csak ép hallójárat esetén alkalmazhatók (azaz nincs betegségből adódó elváltozás, pl. fülfolyás).
Ma már sokféle fülkagylóba helyezhető típus elérhető, 100% digitális elektronikával, valamint iránymikrofon technológiával, amely a zavartalan beszélgetés élményét segíti. A készülék több környezeti beállítást tesz lehetővé:
TÁRSASÁG: Egy időben több beszélő személy társaságában ezzel a beállítással jobb beszédértés érhető el.
UTCAI: Az utcai zajokat és a zavaró magas hangokat kiszűrő beállítás.
OTTHON: A program ideális olyan helyzetekben, ahol a háttérzaj nem uralkodó és a beszédérthetőség fokozása az elsődleges cél.
ZENE: A program a zene hallgatásához a legmegfelelőbb.
AUTÓ: A cél az autó zajának csökkentése a gépkocsiban utazó számára, így lehetővé teszi az autóban a beszélgetést, zenehallgatást.
TERMÉSZET: Zajmentes környezetben ideális hangzást nyújtó beállítás.
AKUSZTIKUS TELEFON: Cél a maximális szövegértés a telefon használata közben.
.
Fülbehelyezhető (ITC) hallókészülékek
A fülbe helyezhető hallókészülék a hallójárat bemenetében helyezkedik el, méretében a fülkagylóba helyezhető és mélyhallójárati készülék között helyezkedik el. Általában 10-es és 312-es elemmérettel készül, így a készülék – elektronikától függően – enyhe- és közepesfokú hallásveszteség esetén ajánlott. A fülbe helyezhető hallókészüléken igény szerint kezelőszervek is helyet kaphatnak, pl. hangerőszabályzó vagy programváltó nyomógomb, így a készülék kényelmesen kezelhető. Felhívjuk a figyelmet, hogy a hallójárati típusok csak ép hallójárat esetén alkalmazhatók (azaz nincs betegségből adódó elváltozás, pl. fülfolyás).
A fülbe helyezhető típusok budapesti gyártóközpontunkban készülnek magyar és nemzetközi fejlesztések eredményeképpen. Ma már több típusú fülbe helyezhető hallókészülék elérhető, 100% digitális elektronikával, amely több környezeti beállítást tesz lehetővé. Az ehhez szükséges számítógépes beállítást hallásgondozó szakember/audiológus végzi a készülékviselő életvitelének megfelelően:
TÁRSASÁG: Egy időben több beszélő személy társaságában ezzel a beállítással jobb beszédértés érhető el.
UTCAI: Az utcai zajokat és a zavaró magas hangokat kiszűrő beállítás.
OTTHON: A program ideális olyan helyzetekben, ahol a háttérzaj nem uralkodó és a beszédérthetőség fokozása az elsődleges cél.
ZENE: A program a zene hallgatásához a legmegfelelőbb.
AUTÓ: A cél az autó zajának csökkentése a gépkocsiban utazó számára, így lehetővé teszi az autóban a beszélgetést, zenehallgatást.
TERMÉSZET: Zajmentes környezetben ideális hangzást nyújtó beállítás.
AKUSZTIKUS TELEFON: Cél a maximális szövegértés a telefon használata közben.
A beállítható programok számáról a hallásgondozó szakember/audiológus ad tájékoztatást a különböző hallókészülék típusok esetén, mert ez típusonként eltérő lehet.
.
Mélyhallójárati (CIC) hallókészülékek
„Nemrég a cirka 80-85 decibeles hallásveszteségemhez kerestem mélyhallójárati készüléket - tudtam, hogy ekkora hallásveszteséghez nem igazán van megfelelő készülék a piacon. A kapott mélyhallójárati készülék már az első beállítással nagyon szuper volt, a zenehallgatás igazi élmény, zajos utcán és metrón is tökéletesen működött: végig beszélgettem a párommal, és minden szavát értettem.
A régi készülékem használatakor megszokta a környezetem, hogy hangosabban beszélnek hozzám, most meg már szoktatom le őket, hogy ne beszéljenek olyan hangosan, mert megsiketülök…”
N. Boglárka 24 éves recepciós
A mélyhallójárati hallókészülék teljesen a hallójáratban helyezkedik el, külső támaszték nélkül. A rendkívül kis méret ellenére ma már nagy teljesítményű típusok is elérhetőek. A mélyhallójárati típusok budapesti gyártóközpontunkban készülnek 17 év tapasztalatával magyar és nemzetközi fejlesztések eredményeképpen. Minden mélyhallójárati típus 10-es elemmérettel készül és mivel a hallókészülék mélyen a hallójáratban helyezkedik el, így „kihúzószál” segít a készülék kivételében. Ma már sokféle mélyhallójárati típus elérhető, valamennyi 100% digitális elektronikával, amely több környezeti beállítást tesz lehetővé:
TÁRSASÁG: Egy időben több beszélő személy társaságában ezzel a beállítással jobb beszédértés érhető el.
UTCAI: Az utcai zajokat és a zavaró magas hangokat kiszűrő beállítás.
OTTHON: A program ideális olyan helyzetekben, ahol a háttérzaj nem uralkodó és a beszédérthetőség fokozása az elsődleges cél.
ZENE: A program a zene hallgatásához a legmegfelelőbb.
AUTÓ: A cél az autó zajának csökkentése a gépkocsiban utazó számára, így lehetővé teszi az autóban a beszélgetést, zenehallgatást.
TERMÉSZET: Zajmentes környezetben ideális hangzást nyújtó beállítás.
AKUSZTIKUS TELEFON: Cél a maximális szövegértés a telefon használata közben.
.
Technológia fejlettsége alapján:
Analóg
Programozható Analóg
Digitális
Intelligens Digitális
.
Digitális hallókészülék
Mint a mikroelektronika egyéb területeit, a hallókészülék gyártást is elérte a digitális forradalom. A Widex 1995-ben, elsőként mutatta be teljesen digitális hallókészülékét, és azóta is világpiac-vezető a digitális hallókészülékek terén. A digitális és az analóg hallókészülékek működése közti alapvető különbség a jelfeldolgozás módja. Míg az analóg készülékek a hangrezgéseket elektromos jelekké, majd újra hangrezgésekké alakítják, addig a digitális processzorok a számítógép nyelvére fordítják, majd visszaalakítják azokat. A felhasználó számára mindebből csupán annyi vehető észre, hogy sokkal tisztább a hang.
A digitális hallókészülékek pont azzal a néhány--analóg készülékek okozta--problémára kínálnak megoldást, melyekkel a hallókészülék-viselők a leginkább küzdenek. Egyben ezek azok az okok, amelyek miatt sokan úgy döntenek, hogy nem viselnek hallókészüléket. Néhányan arra panaszkodnak, hogy analóg készülékük nem tudja elkülöníteni a háttérzajt a beszédtől, és mindkettőt ugyanúgy erősíti. A digitális készülék képes arra, hogy hanganalízist végezve kiemelje a beszédhangokat, míg a háttérzajt letompítja.
A másik jellegzetes panasz, hogy a halk hangok nem elég hangosak, az erősebbek pedig túl hangosak. A digitális hallókészülékek a hallásgörbe alapján számítógéppel kalkulálják ki az optimális erősítést, melyet a mindenkori hangkörnyezetnek megfelelően változtatnak.
A harmadik tipikus, és egyben legkellemetlenebb jelenség, mely a hallókészülékek viselése során bekövetkezhet, az akusztikus visszacsatolás, mely a külvilág számára is hallható sípolásban nyilvánul meg. A digitális hallókészülékek ez ellen is fel vannak vértezve, visszacsatolás kezelő algoritmusuknak köszönhetően.
Ezen a három fő tulajdonságon kívül számtalan kényelmi szempontnak felelnek meg a Widex digitális hallókészülékek, melyekről bármelyik Audiofon szaküzletben készséggel adnak felvilágosítást.
.
Integrált Jelfeldolgozás (ISP)
2005-ben a Widex által bemutatott új Integrált Jelfeldolgozású (ISP) platform forradalmi áttörést hozott a digitális hangfeldolgozás terén.
Az ISP hallókészülékekben, minden hallókészülék funkció folyamatos kontroll alatt van, és automatikusan reagál a változó hangkörnyezetnek megfelelően.
Az ISP magja a Dinamikus Integrátor, amely koordinálja és kontrollálja a hallókészülék rész- egységeit, így azok hatékonyan tudnak együttműködni. A Dinamikus Integrátor segíti és összehangolja a hanganalizáló, hangfeldolgozó és rendszeroptimalizáló egységek működését.
Az ISP technológia nyújtotta előnyök:
• Még jobb beszédértés, még zajos hangkörnyezetben is
• Személyre szabott hallás komfort
• Környezeti hangok állandó figyelése
• Hatékony Feedback kioltás
A legújabb hallókészülékeink beleértve a méltán sikeres Inteo, Passion, AIKIA, Flash és Real sorozatokat, mind az Integrált Jelfeldolgozáson alapulnak.
Forgalmazók
|